Ana Sayfa » Öneriler » Küçük Bahçeler için Dekorasyon Önerileri

Küçük Bahçeler için Dekorasyon Önerileri

kucuk_bahce_04

Düz ve devamlı bir çim alanı oluşturmanız, bahçenizi daima daha geniş gösterir.

Bahçe duvarları yüksek ve bitkisiz olmamalı. Çünkü bu bahçeyi küçük gösterir. Sınırlarınızı bol oranda kullanacağınız bitkilerle çevreleyin ve duvarları mutlaka saran ve sarkan bitkiler kullanın.

bahce_023

Uzun boylu ve bitki tacı geniş ağaçlar bahçeyi daraltır. Tiji ve piramit formlu ağaçlar ise bahçeyi daha geniş göstermenize yardımcı olur.

Köşelere yerleştirebileceğiniz pastel renkli bitkiler mekanı daha aydınlık kılar. Ama çiçekli bitkilerin renklerinin uyumuna dikkat edin. Renlerin birbirini kırması bahçenizin hem dar hem de kötü görünmesine yol açabilir.

Aydınlatmayı mümkünse LED ışıklarla yapın ve armatürleri gözü yormayacak şekilde yerleştirin. Sevdiğiniz köşeleri gece aydınlatması ile ortaya çıkarabilir ve vurgulayıcı renklerle kullanabilirsiniz.

bahce_011

Yürüme yolları yaparken, peyzaj bütünlüğünü dikkate alarak bahçeyle uyumlu malzemeleri kullananmaya özen gösterin. Doğal malzemeleri yeğlemek bahçenizin doğal görünümünü korumasına yardımcı olur.

Çim alan üzerinde kayrak taşı ve küçük ahşap bir pergola ile kullanışlı ve gölgelik bir alan yaratabilirsiniz.

bahce_020

Bahçe ürünlerini sık aralıklarla ve birbiri ardına kullanmamaya dikkat edin. Çeşmeler, süs havuzları, salıncaklar, çardaklar, sebze bahçesi veya diğer aksesuarlar… Tüm bu detayların bir arada kullanılması alanınızı daraltacağı gibi karmaşık ve yorucu bir görüntüye deneden olacaktır.

Küçük mobilyaları tercih edin. Yemek masası için yeriniz yoksa oturma grubunun ortasına geniş bir sehpa yerleştirerek burayı yemek yeme alanı olarak da değerlendirebilirsiniz.

bahce_024

Evinizin bahçeye bakan duvarına şık ve geniş bir ayna takmak da genişlik algısını artıracaktır.

Bahçenizde aşırı geçitler yapmak da bahçenizin var olan parsel alanının küçülmesine neden olacaktır. O sebepten bahçe parselinizi nasıl kullanacağınızı bir profesyonelden yardım alarak planlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>